Osy v záhrade. Strašiak alebo pomocník ?

person Pridané: Veronika Nováková list v: Hlavná kategória na: comment Komentár: 0 favorite Pozretí: 98

Osy v záhrade. Strašiak alebo pomocník ? 

Osy sa v letnom období často vyskytujú v blízkostí altánkov, terás, bazénov….Lákajú ich zvyšky jedál, ovocie, sladké nápoje. Všetky dobroty, ktorými sa osviežujeme aj mi ľudia počas horúcich letných dní.

 

Osa obyčajná (Vespa vulgaris) je blanokrídly hmyz z čeľade sršňovitých. Je charakteristická svojím žlto - čiernym sfarbením. Žije v kolóniách a pre človeka je užitočná z hľadiska opeľovania stromov a ničenia škodcov. Roj šesťdesiatich ôs môže počas jednej hodiny lovu zneškodniť až 200 múch a mušiek.

 

Kým  výskyt ôs je v záhradke vítaní, v blízkosti obydlí sú neželanými návštevníkmi. Narozdiel od včiel môžu človeka opakovane dobodať. Pre zdravého človeka je bodnutie osou síce nepríjemné, ale neškodné. Čoraz častejšie sa však vyskytujú rôzne alergické reakcie a tie môžu mať závažné následky. Pre niektorých alergikov je bodnutie osou veľkým strašiakom.

 

Pokiaľ sa osy vyskytujú len v záhradkách a človeka neohrozujú sú prospešné. No akonáhle sa veľmi priblížia k obydliam stávajú sa problémom. Ak sa rozhodnete pre vyhubenie hniezda treba postupovať opatrne. Osy sú najaktívnejšie počas dňa preto najvhodnejší čas na vyhubenie hniezda je skoro ráno alebo neskoro večer. Momentálne je v obchodoch široká ponuka prípravkou proti osám podľa toho či si hniezdo urobili na budove, v zemi, v škárach. Najpoužívanejšie sú spreje, ktorými viete zasiahnúť hniezdo z väčšej vzdialenosti. Pri výskyte ôs v zemi sú účinnejšie  práškové prípravky. Často sa využívajú aj lapače ôs a iného hmyzu. Nezabúdajte sa vhodne obliecť (dlhé nohavice, hrubšia bunda, rukavice, pokrývka hlavy, uzavreté topánky).

 

Predtým ako sa pustíte do boja s osami skúste sa najprv poradiť so skúseným včelárom. Poradiť Vám môžu aj v predajni záhradkárstva kde tieto produkty aj predávajú. Prajeme Vám  pekné leto, bez nepríjemností s osami .

 

Komentáre

Momentálne nie je žiadny komentár!

Zanechajte svoj komentár

Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota Január Február Marec Apríl Máj Jún Júl August September Október November December
close Shopping Cart

Registrovať nový účet